Mida toob 2022. aasta Tehnopoli rohetehnoloogia valdkonnale? Meenutame valdkonna juhi Ragmar Saksingu ja projektijuhi Kristiina Libega pögusalt veel möödunud aastat ning anname ülevaate käesoleva aasta plaanidest.
Eelmisel aastal hakkasime ettevalmistusi tegema selleks, et käivitada rohepöörde teenus. Tegemist on olulise lisandusega Tehnopoli rohetehnoloogia valdkonnas ja pakume teenust koostöös erialaspetsiifiliste mentoritega. Koostame ettevõtetele rohepöörde projektiplaani, ajakava ja leiame finantseerimise allikad. Oleme selle teenuse üle väga elevil, kuna saame läbi selle reaalselt käed külge panna ning panustada rohepöörde läbiviimisse Eestis.
AASTA TIPPSÜNDMUS NII EELMISEL KUI KA KÄESOLEVAL AASTAL: GREENEST SUMMIT
Rohetehnoloogia valdkonna aasta suursündmuseks oli kahtlemata GreenEST Summit, mis toimus oktoobri lõpus. Konverents tõi kokku avaliku ja erasektori eksperdid, rohetehnoloogia ettevõtted ja investorid üle kogu Euroopa, et arutada, kuidas võimestada vältimatut rohelist revolutsiooni.
2021. aastal korraldasime GreenEST Summitit juba neljandat aastat ning sel korral oli konverentsil kaks täispäevaprogrammi. Põhiteemad olid toorained, rohelised ärimudelid ja investorid, biomajandus, tark linn, energia ja õiglane üleminek. Konverents tõi sellelgi aastal kokku avaliku ja erasektori eksperdid, rohetehnoloogia ettevõtted, idufirmad ja investorid, keskendudes eelkõige Balti- ja Põhjamaadele. Konverentsil osales Kultuurikatlas kohapeal üle 200 külalise ja veebi vahendusel 243 huvilist üle maailma.
2022. aastal on plaanis üritust korraldada veelgi võimsamalt. Kuupäevad on muide juba paigas – 26.-27. oktoober.
TEHNOPOLI LINNAKU UUED ASUKAD: MESILASED!
Eelmise aasta üks magusamaid uudiseid oli kindlasti see, et Tehnopoli linnakusse kolisid mesilased. Panime seljad kokku ettevõtetega MÖMesi ja Aiotex ning paigaldasime pilootprojekti raames linnakusse kolm nutikat korpusmesitaru. Tarudesse integreeritud tehnoloogia võimaldas jälgida erinevaid näitajaid, mis annavad aimu, kui mesilaste elamistingimustes on toimunud nende heaolu ohustavaid muutusi ja vaja on mesiniku sekkumist.
Nutitarude saak oli õige magus – saime üle 100 kilogrammi mett! Mesitarude kohta saad lähemalt lugeda siit ja siit.
Kas mesilased toimetavad selgi aastal meie linnakus? Hoidke meie kanalitel silma peal ja saate teada!
PEALINN ARENEB LÄBI TALLINNOVATIONI
Koostöös Tallinna linnaga viisime läbi Tallinnovationi konkurssi, mille eesmärk on toetada Tallinna linna ja tehnoloogiaettevõtete omavahelist koostööd, võimaldades uudsete targa linna riist -ja tarkavaratoodete kasutamist pealinnas. Konkursile kandideerinud ettevõtteid kontrolliti põhjalikult teadus- ja ärilinnak Tehnopoli ekspertide poolt ning koos Tallinna esindajaga pandi kokku esitlusvooru pääsenud ettevõtted. Kuna konkurss oli tihe, siis said esitlusvooru eelmisel aastal edasi 11 Tallinnas registreeritud targa linna lahendusi pakkuvat ettevõtet, kelle teenuse/toote rakendamine toetaks Tallinna linna arengukavas märgitud eesmärke.
Esitlusvoorus osalesid AuveTech OÜ, Thinnect OÜ, Solintel OÜ, AS Teede Tehnokeskus, Agatark OÜ, Krattworks OÜ, Ringo Eco OÜ, ACM Metall OÜ, Miltton Events OÜ, Telealarm OÜ, Bidrent OÜ. Toetust said Thinnect OÜ nutikad andurid ja andmete kogumine; KrattWorks OÜ andmete kogumine droonide abil; Solintel OÜ päikseenergial töötavad nutikad valgustid ja Ringo Eco OÜ pakendiringluse projekt. Ringo Eco pakendiringluse projekti piloteeritakse ka Tehnopoli linnakus ning sellest võtavad osa Helios päevarestoran ja Pannkoogimaja.
Tallinnovationi konkurss toimub ka sel aastal, täpsem info peagi meie kanalites.
LÕPPENUD JA ALANUD PROJEKTID
Eelmisel aastal lõppes kaks aastat kestnud välisturgude ekspordi võimalusi tutvustav Asia Cleani projekt, mille kaudu tutvustasime Eesti ettevõtetele Malaisia turu võimalusi. Interregi rahastuse toel leidsime parimad kohalikud eksperdid Malaisias ja Hiinas. Tehnopol vastutas Eesti ja Soome rohetehnoloogia ettevõtete turule minemise eest. Kokku saavutasime kolm allkirjastatud tehingut ja hea koostöö jätkub teiste tehingute saavutamise osas. Meie parimad koostööpartnerid Malaisias on Nordi House ja Draper Startup House Malaisia. Kaugete turgude ekspordiprojektid on plaanis ka 2022. aastal.
Eelmise aasta lõpus käivitasime Urban Techi projekti, mille eesmärk on toetada Euroopa VKE-de konkurentsiedu kiirendamist uute või märkimisväärselt täiustatud toodete ja teenuste turuletoomisega, millel on suurem väärtus (kõrgem kvaliteet, parem juurdepääs, ökoinnovatiivsem, ressursitõhusam ja rahvusvaheliselt skaleeritav). Projekt jätkub sel aastal.
TOETAME BIOMAJANDUSE ETTEVÕTTEID
Kutsume koostöös Maaülikooli, Taltech Mektory ja Põhjamaade Ministrite Nõukoguga ettevõtteid ning ettevõtluse tugiorganisatsioone kaasa lööma Põhja- ja Baltimaade biomajanduse innovatsiooni võrgustikus. Esimene kohtumine toimub neljapäeval, 17. veebruaril kell 10-13 Tehnopolis.
Võrgustiku eestipoolsed eestvedajad näevad, et biomajandusel on täita märksa suurem roll kestlikus majandusmudelis, kui seda praegu talle omistatakse. Sestap on loodava võrgustiku eesmärk pakkuda ettevõtjatele ja huviorganisatsioonidele tuge uute teadmiste hankimisel, kontaktide loomisel ning turu tundma õppimisel.
Plaanis on tutvustada mitmeid ärimudeleid Läänemere piirkonnast, korraldada kohtumisi ja õppereise Baltikumis ja Põhjamaades.
Kui tegeled bioloogilise (taastuva) ressursi tootmise, käitluse ja väärindamisega või sellele kuidagi kaasa aitamisega, siis registreeri oma huvi siin.
Teeme biomajandusest uue majanduse tugitala!
Täpsemalt, vt www.tehnopol.ee