Teisipäeval teatas Rootsi energiasalvestustehnoloogia ettevõte Nilar International oma plaanist rajada Eestisse akutehas. Kuigi lõplikku asukohta ei ole ettevõte välja öelnud, on teadaolevalt sõelale jäänud kaks piirkonda: Paldiski või Ida-Virumaa. Nii ühe kui teise valiku puhul võidaks uuest tehasest kogu piirkond ja Eesti majandus tervikuna.
„Kindlasti on arvestatav tunnustus juba see, et Eesti on uue tehase võimaliku asukohana laual. Kui Ida-Viru eeliseks on peamiselt erinevad piirkonda suunatud toetusmeetmed, siis Paldiski poolt räägivad ülihea infrastruktuur, insenerikompetentsid saadaoleva tööjõuna ning väiksem keskkonnajalajälg,“ nimetas Paldiskis asuva PAKRI Teadus- ja Tööstuspark tegevjuht Enn Laansoo, Jr.
Paldiski asub Lääne-Harju vallas, mis ühe esimese kohaliku omavalitsusena võttis teadlikult eesmärgiks olla võimalikult keskkonnasõbralik. „„Kui rääkida erinevatest rohetehnoloogiatest ja nende arendamistest, näiteks vesinik, CNG, tuule- või päikeseenergia, energia salvestamine, elektritransport jmt, siis kindlasti koonduvad need tulevikus Paldiskisse. Oleme selle nimel mitu aastat vaeva näinud ja peagi hakkavad esimesed tulemused endast märku andma,” tõi Lääne-Harju vallavanem Jaanus Saat esile. Lääne-Harju vald ongi juba teinud tulevikku vaatava keskkonnale orienteeritud otsuse ja toetab taastuvenergia tootmist – Paldiski poolsaarel töötavad tuule-(63MW) ja päikesepargid (2MW) toovad kasu nii vallale, sealsele kogukonnale kui ka puhtama keskkonna näol Eestile tervikuna.
Suletud elektrivõrk on tugev argument
PAKRI Teadus- ja Tööstuspark ehitab hetkel Eesti üht esimest elektri suletud jaotusvõrku, mille esimene etapp valmib sellel suvel. Paldiskisse kerkiv PAKRI oma elektrivõrk võimaldab ehituse esimese etapi valmides kuni 10 MW tarbimisvõimsust ning liita võrku 10 MW taastuvenergia tootmist. Rajatav elektri suletud jaotusvõrk ühendab kõik PAKRI tööstushoonete kompleksid ning taastuvenergia tootmise üheks tervikuks luues konkurentsieelised tööstuspargi olemasolevatele ja tulevastele klientide. Järgmise 10MW päikesepargi planeerimisega on samuti juba algust tehtud.
„Igasuguse tootmise puhul, eriti aga suure tootmistehase puhul on elektrienergia arvestatav kulu. Usun, et võimalus kasutada kuni 50% ulatuses kohalikku taastuvenergiat ning energiajanuste klientide puhul võimekus pakkuda turu keskmisest paremat elektrihinda on tugevad argumendid,“ rõhutas Laansoo, Jr.
Rootsi ettevõte Nilar arendab nikkel-metallhübriidakusid, mille elektrolüüdiks on leelise asemel vesilahus. See teeb akud ja energiasalvestid keskkonnasõbralikumaks ja ohutumaks, sest süttimine on välistatud. Nilar Internationali fookuses on päikseenergia salvestamine ja energia nõudluse-pakkumise tasakaalustamine inimeste lähedal asuvates majades, kus ohutus on võtmetähtsusega.
Plaanide kohaselt rajab Nilar International Eestisse akutehase, mis on Rootsi tehasest kaks korda suurem ja kus saavad tööd kuni 300 inimest. Tehase lõplik asukoht peaks selguma sellel suvel.