Paldiskis asuvas PAKRI Teadus- ja Tööstuspargis on uksed avanud linna esimene viinavabrik ja lähipäevil jõuab tarbijateni õunaviin Applejack. Naturaalsest õunaveinist toodetud 42% alkoholisisaldusega rüübet valmistava Tallinna Distillery taga seisvad Uku-Mats Peedosk ja Tanel Lepp.

 

Eesti naturaalsest õunaveinist toodetud õunaviina väljatöötamiseks ja turule toomiseks on Uku-Matsil ja Tanelil kulunud 3 aastat. „Katsetamine võttis omajagu aega, alustasime väikese, 50-liitrise aparaadiga ja veendudes retsepti headuses soetasime 250-liitrise katla. Eestis eriti peale teravilja ja õuna midagi tööstuslikuks tooraineks võtta ei ole, kui siis ehk ka mett. Ploomist teeks küll, aga kes sellises koguses ploome suudaks tarnida? Lubadega läks aga kõige kauem, küll nõuti erinevaid täpsemaid mõõteriistu ja eraldi nõuded olid tootmiskohale. Peagi saab aga PAKRIs toodetud Applejacki osta meie e-poest, samuti kauplustest üle Eesti,” rääkis Uku-Mats.

 

“PAKRI-s tegutsevad ettevõtted on väga erinevatest valdkondadest ja üks meie eesmärkidest ongi tekitada soodus olukord tööstussümbioosiks – ühe ettevõtte tootmisjääk saaks olla teisele tooraineks. Tallinn Distillery puhul oli ka kohe algusest näha, et varem või hiljem oma tootega turule jõutakse. Nüüd jääb üle vaid tootmismahtude kasvamist oodata,” rääkis PAKRI Teadus- ja Tööstuspargi tegevjuht Enn Laansoo, Jr.

 

Hetkel on Tallinn Distillery tootmismahu lagi 3000 pudelit ehk ca 1200 liitrit kuus. Tootmise võimsust saaks sisseseade uuendamisel tõsta kuni 15 000 liitrini, mis ka pikemas vaates plaanis on. „Eks äri hakkab samuti siis ära tasuma, kui kogused on suuremad,” ütles Uku-Mats.

 

PAKRI Teadus- ja Tööstuspark sai ettevõttel tootmiskohaks valitud seetõttu, et siin pakuti hea hinnaga sobivat pinda – tooraine hoidmiseks vahalikud mahutid mahtusid kõrgete lagedega ruumidesse  kenasti ära. Lisaks tundus tööstuspargi mitmekesine seltskond Uku-Matsile ja Tanelile ligitõmbav. „Erinevate oskuste ja kogemusega inimeste seltskond rikastab kõiki osapooli!“

Vaata ka Tallinn Distillery kodulehele distillery.ee