Kuigi teaduspõhine ettevõtlus tähendab idufirmade puhul sageli suuremat aja- ja rahakulu, tunnevad investorid selle vastu rahvusvahelistel turgudel suuremat huvi. Eestiski püütakse teaduspõhisust iduettevõtluses juurutada, üks sellistest valdkondadest puudutab elektri tootmist ja säästvat kasutamist.
Täna kuu aega tagasi, 12. detsembril leppisid 196 riigi esindajad Pariisis kokku süsinikheitmete piiramises, et maakera soojenemine ei ületaks kahte kraadi ning püüelda 1,5 kraadi eesmärgi poole. Täna arutavad asjatundjad Eestis, mis mõju sel meile on.
Samal ajal aga tegutseb Eestis õige palju idufirmasid ja teaduspõhiseid ettevõtteid, kelle eesmärk on toota taastuvenergiat või leida nutikaid viise, kuidas energiat kokku hoida.
Tehnopoli Startup Inkubaatori roheenergia valdkonna juht Kaija Valdmaa rääkis „Terevisioonis“, et väikeriigi kohta on meil iduettevõtteid, mis näiteks arendavad tuulegeneraatoreid, aga veel rohkem tegutsejaid on energiatõhususe valdkonnas, kus infotehnoloogia võimaldab nutikaid lahendusi linnakeskkonnas ja hoonetes.
Sageli on tegu ka teadusmahukate ettevõtetega. Kui tehnoloogial põhinevate ettevõtete hulgas on kiireid edulugusid rohkem, siis teadusmahukate iduettevõtetega on keerulisem. Nende käivitamine võtab rohkem aega ja raha. Samas nentis Kaija Valdmaa, et rahvusvaheliselt on just teaduspõhine ettevõtlus kasvav ning sinna investeeritakse palju.
Mida teevad nutika elektritarbimisega seotud idufirmad?
Korraga püütakse leida nii säästlikke elektritootmise kui ka optimaalseid -tarbimise viise.
Üks sellistest ettevõtetest on Sympower, mis on välja töötanud nutilüliti lahenduse. „See kast aitab säästa loodust ja raha,“ võttis Georg Rute Sympoweri nutilüliti olemuse kokku.
Nutilüliti töötab algoritmil, mis ajatab energiatarbimist vastavalt hetke elektrihinnale. Sympoweri juht Georg Rute selgitas, et see lisaseade võtab wifi-seadme abil Nord Pool Spoti elektrihindade lehelt andmed ning arvutab välja, millal on mõistlik radiaator või elektriboiler sees hoida. Vastavalt sellele, kui elektrihind on kallim, lülitab ta seadme välja, kuid jälgib sealjuures, et eluruumid siiski soojad püsiksid.
Kuid Sympower ei tegutse üksnes elektrihinna alusel. „Oluline on, et elektri tootmine ja tarbimine oleksid kogu aeg tasakaalus – mida rohkem jätkusuutlikku energiat meil on, seda raskem on seda tasakaalu kasutad.“
Originaal artikkel: http://uudised.err.ee/v/00402a4b-baff-44fc-8320-644ab970b4e5