Talvekuude kõige külmem periood on saabunud ja kulud küttele suurenevad märkimisväärselt. Vastavalt statistikale kulub kogu tarbitavast energiast kuni 90% just nimelt ruumide ja tarbevee soojendamiseks. Mida teha, kui miinuskraadid sunnivad kütma, aga kulusid sooviks madalal hoida?
Taastuvenergialahendused kütteallikaks
Meie majapidamistes on levinud gaasi, elektri ja kütteõliga kütmine. Kõige odavama ja kallima kütteviisi vahe on umbes 3,8 korda. Muidugi ei saa teha valikut, lähtudes ainult selle odavusest. Selge on see, et ühte ja kõige paremat kütteviisi elamule ei ole olemas, sest hoone energiavajadus sõltub paljudest asjaoludest. Näiteks, kuidas on maja soojustatud, kui suured on aknapinnad, mis on ruumide sisetemperatuur jmt. Parim lahendus tundub aga peituma kütteliikide kombineerimises. Gaasi, elektri või kütteõli oleks mõistlik kasutada taastuvenergiat kasutavaid kütteseadmeid nagu maasoojuspump, õhksoojuspump, päikesepaneelid, puit.
Taastuvenergiat kasutavatest süsteemidest vast kõige tuntumad ja juba üsna palju ka majapidamistes kasutusel, on päikesepaneelid. Kuigi päikesepaneelid ei ole midagi, mida saaks lihtsasti paigaldada ja kasutusele võtta, muutub nende kasutamine siiski aina populaarsemaks. Päikesepaneel on küll tavatarbija jaoks suhteliselt kallis, ent ajapikku tasub ta end siiski ära. Ning veel – päikesepaneeli kasutamine võrdub keskkonnasäästlikkuse tõttu 88 puu istutamisega aasta kohta. Seega on see nii raha kokku hoidev lahendus kui kasulik otsus keskkonnale.
Päikesepaneelide tootjaid ja vahendajaid on tänaseks turul juba üsna palju, kes aitavad sobiva lahenduse leida, need ka paigaldada ja hiljem hooldada. Üks võimalikest korraga mitut liiki taastuvenergiat kasutavatest küttesüsteemidest ja just ainult soojuse tootmiseks mõeldud lahendus on välja arendatud eesti idufirma PoralSol poolt. Nende ainulaadne hübriidsüsteem on viinud päikeseenergia täiesti uuele, tõhusamale tasemele. Erinevaid taastuvenergiaid kasutav süsteem toimib isemajandavalt aastaringselt ja toodab keskmiselt isegi odavamat soojusenergiat kui keskküte. Lahenduse nutikus peitub just kombineeritud energiaallikate kasutamisel. Suvel päikeserohkel ajal toodab süsteem energiat päikesepaneelidest, talvel maaküte ning kevadel ja sügisel valdavalt õhksoojuspumbad.
Paljudel majadel on aga tänaseks juba küttesüsteem välja töötatud ja üleminek uuele ei ole ehk kõige otstarbekam. Siinkohal saab kaaluda olemasolevale süsteemile lisaks kasutada muid energiaallikaid. Näiteks, SOL Navitas on päikesepaneelide tootmisel astunud sammukese kaugemale ja arendanud välja autonoomse õhkkütte ventilatsiooni seadmed. Need seadmed toodavad peamiselt küll värsket õhku siseruumidesse, kuid on ka lisakütteallikaks päikeselise ilmaga. Lahendus on niivõrd lihtne, et seda võib ka ise maja seinale paigaldada. Paneel on mõeldud nii uutele kui vanadele hoonetele ja paigaldada saab kõikide konstruktsioonilahenduste puhul.
Nutikad lahendused energia tarbimise juhtimiseks
Raha säästa energiakuludelt võimaldab ka erinevate nutitelefonide abil käsitletavate automaatsüsteemide paigaldamine. Neid on võimalik paigaldada ilma, et peaks kogu tänase küttesüsteemi välja vahetama. Nende abil on võimalik kontrollida oma kodu valgustust, üldist sisetemperatuuri, alarme ning isegi aknakatteid. Toome siinkohal välja ühe kohaliku pakkuja, kelle pakutava kahe lahendusega on võimalik kulusid kokku hoida keskmiselt 30%.
Smart Load Solutions on arendanud välja andmeanalüüsi platvormi, mille abil saab optimeerida ja nihutada elektri tarbimise kõige odavamatele tundidele vastavalt päev-ette börsihindadele. Internetipõhine kasutajasõbralik platvorm võimaldab jälgida kütte- ja jahutussüsteeme ning nende tööd optimeerida.
Sama ettevõtte poolt arendatud uus toode Themo on aga esimene termostaat maailmas, mis arvestab kodu kütmisel reaalajas elektri börsihinda. Themo termostaate on kahte liiki, ühed on mõeldud elektriga põrandakütte ja teised elektriradiaatorite kütmiseaja juhtimiseks. Themo termostaadi abil on võimalik hoida soovitud temperatuuri minimaalsete kuludega ilma küttelt kompromisse tegemata. Vaadates ette börsihinda ning ilmaprognoosi, valib Themo kõige odavamad hetked, millal küte tööle lülitada ja hoiab soovitud temperatuuri. Näiteks, valib nutikas seade kütmiseks just selle perioodi, kui päikesepaneelid ja tuulikud toodavad palju energiat ning elektrihind on soodsam. Seadet on võimalik juhtida nutitelefoni abil füüsiliselt kodus viibimata.
Tänapäeva modernsete ja energiasäästlike seadmete olemasolul ei ole meil enam palju vabandusi energiatarbimise vähendamiseks. Modernsesse tehnoloogiasse investeerimine aitab kokku hoida nii raha kui aega, tagab ka mugavamad elamistingimused ja säästab loodust. Küttesüsteemide väljavahetamine on suur samm ja mõistlik on algust teha väiksemate investeeringutega, leides võimalusi tänaste kütteallikate kombineerimiseks taastuvenergia lahendustega ning hakata energia tarbimist nutikamalt juhtima hõlpsalt paigaldatavate automaatsüsteemidega.
Lahendusi on palju ja valiku tegemisel on oluline silmas pidada, et lisaks tasakaalus hinna- ja kvaliteedisuhtele oleks kindlasti tootel ka tugi pärast paigaldamist ja järelhoolduse võimalus.
Otsuse tegemisel võiks abiks olla ka oma silmaga näha nende toimivust. Avalikesse kohtadesse on näiteks rohetehnoloogia lahendusi paigaldatud Tallinnas Teaduspargis Tehnopol asuvasse Roheruumi või Paldiskis Pakri Teadus- ja Tööstuspark hoonetesse. Sinna on oodatud keskkonnateadlik kodanik iga kell rohetehnoloogiasõbralike lahendustega tutvuma.