Möödunud aasta detsembris valmis PAKRI Teadus- ja Tööstuspargil päikesepark, mis mitme nutika taaskasutuslahenduse poolest teeb sellest omasuguste seas ühe väiksema keskkonna jalajäljega päikesepargi Eestis.
PAKRI tegevjuht Enn Laansoo, Jr. ütles, et kogu tööstuspargi kontseptsioon lähtub keskkonnasõbralikust mõtteviisist. „Otsime iga projekti puhul erinevaid lahendusi, kuidas oma plaanid võimalikult ressursisäästlikult ellu viia ja nii sai päikesepargi alla paigutatud taaskasutatav kunstmuru,“ märkis ta.
Kahe jalgalliväljaku suurune, 1 MW võimsusega päikesepark on paigaldatud endisele jäätmemaale, kus pinnasest on kõrvaldatud ehitus- ja bioloogilised jäätmed, mida saab edukalt taaskasutada. Päikesejaam on rajatud betoonist kanduritele, mis asuvad kasutatud kuntsmuru kattel.
Kunstmuru tarnis PAKRIle Advanced Sports Installations Europe AS, mis 2017. aastal pälvis Eesti Keskkonnasõbraliku ettevõtte peatiitli. Ettevõtte PR-juht Roomer Tarajev selgitas, et kunstmuru kestab oluliselt kauem, kui seda jalgpalliväljakutel kasutatakse. „Kui kunstmuru valmib, kasutatakse seda 3-4 aastat tippjalgpallis, kus nõuded murule on väga kõrged. Siis liigub see madalama taseme väljakutele, seejärel saab neid veel kasutada erinevate aplikatsioonidena koolides-lasteaedades. Kui täna läheb 90% kunstmurust peale jalgpalliväljakult ülesvõtmist prügimäele või põletusse, siis tegelikult saab seda veel mitmel moel taaskasutada,“ rääkis Tarajev, kes oma ettevõttega juba kasutatud kunstmurule uusi väljundeid otsib. Tema sõnul on kunstmuru kasutamine näiteks päikesepargi alusena ideaalne, sest pind on suur ja ära saab kasutada suured tükid kunstmuru.
„Kuna päikesepark asub meie hoonekompleksi nr 3 kinnistul ja on ka Paldiski linna esimeseks avanäoks, siis meie eesmärgiks oli teha päikesepargi aluspind korrektne, mis projekti alusel oleks tähendanud täiendava pinnase toomist. Kunstmuru valikuni jõudmine lahendas olukorra ja andis lisaks väikese keskkonna jalajälje kui ka madala hoolduskulu järgmiseks 25 aastaks,“ ütles PAKRI tegevjuht ja lisas:“Määravaks sai kriitilise ehitusgraafiku juures ka Advanced Sports Installationsi kiire reageering, kes suutis 2 päeva peale meie päringut esimese mururulli objektile tuua.“
Kaks rohelise mõtteviisiga ettevõtet kohtusid Tallinna Teaduspargis Tehnopol, kus ühiselt jõuti arusaamisele, et koos suudetakse luua suuremat väärtust. Praegusel ajal, mil Eestis kerkib päikeseparke mühinal, annaks kunstmuru kasutamine neile veelgi keskkonnasõbralikuma kuvandi ja PAKRI on selles osas nutikas suunanäitaja.