Although we focus on green, it was a green New Years Eve this year in City of Paldiski, the home of PAKRI. Green meaning we had no usual white snow and cold weather.

It has two meanings for PAKRI.

Global climate is chancing warmer (see The 2015 United Nations Climate Change Conference, Paris), meaning that there is less snow during new years in colder countries and new year eves are getting greener and greener- we all have to start taking practical steps to avoid that and PAKRI as responsible company (CSR) is already doing it.

The second is that PAKRI has believed since 2007 into green technologies future and potential, so global warming needs more and more green technologies and we are ready to provide you the support to become successful green technology company and we welcome you to our green smart-city.

HAPPY NEW YEAR!

Olgugi, et me fokuseerime rohelisele, oli see aastavahetus liiga roheline meie kodulinnas Paldiskis. Roheline tähendades seda, et puudus tavapärane valge lumi ja külm ilm.

Sellel on kaks tähendust PAKRI’le.

Globaalne kliima soojeneb (Vt 2015 Rahvusvaheline Kliima Konverents, Pariisis), mis tähendab, et järjest rohkem on aastavahetustel vähem lund ning need on rohelisemad ja rohelisemad- me kõik peame astuma praktilisi samme selle ärahoidmiseks ja PAKRI kui vastutustundlik ettevõte seda igapäevaselt juba ka teeb.

Teiseks see, et PAKRI on uskunud 2007. aastast rohetehnoloogia tulevikku ja potentsiaali, seega kui maailm vajab järjest rohkem rohetehnoloogia lahendusi, siis meie oleme täna valmis pakkuma igasugust tuge, et rohetehnoloogia ettevõte saaks edukaks ja kutsume neid ettevõtteid ka meie rohelisse tarka-linna.

HEAD UUT AASTAT!