1.-7. septembril külastas Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) koos Eesti ettevõtjate delegatsiooniga Hiinat, kõrgetasemelised kohtumised toimusid Pekingis ja Jilini provintsi pealinnas Changchunis. Visiit toimus Jilin Province Department of Commerce’i ning Jilin Province New Energy Investment Co. kutsel. Delegatsiooni juhtis EASi juhatuse liige Martin Hirvoja.

Pekingis kohtuti Hiina Majandusministeeriumi (MOFCOM), Hiina rahvusvahelise kaubanduse edendamise nõukogu (China Council for the Promotion of International Trade) ning Hiina suurima investeerimiskontserni Citic Group’iga.

Changchunis kohtus Eesti delegatsioon Jilini provintsi asekuberner Zhu Yangfeng’iga, Jilin Province Department of Commerce peadirektori Cong Hongxia’ga ning Eesti vastu huvi tundvate kohalike ettevõtete esindajatega. Kohtumised toimusid muuhulgas suurettevõtetega taastuvenergeetika, puidutööstuse, logistika ja biokeemia sektoritest. Külastati ka tehaseid ja Changchunis asuvat Hiina suurimat tehnoparki.

Hirvoja sõnul on pikalt räägitud sellest, kuivõrd oluline on Eestil leida Aasia suunal selge fookus. “Hiina tervikuna on Eesti jaoks hoomamatult suur ja Lõuna-Hiinas Shanghai regioonis on konkurents juba äärmiselt tihe. 30 miljoni elanikuga Jilini provints on Eestile hea lähtepunkt Hiina turule sisenemiseks,“ sõnas Hirvoja.

AS Silsteve juhatuse liikme Jaanus Paasi sõnul oli ettevõtte peamiseks eesmärgiks leida logistikaettevõtteid, kes tegelevad Hiina kaupade ekspordiga Venemaale ja teistesse SRÜ riikidesse. “Toimus hulk huvitavaid kohtumisi, millest ühena võiks ära mainida kohtumise Hiina ühe suurima autotootja FAW logistikaga tegeleva tütarettevõttega,” lisas Paas. Kuna delegatsiooni võeti Jilini provintsis vastu kõrgel tasemel, on Paasi hinnangul loodud soodne pinnas edaspidiseks koostööks. Kõlama jäid Hiina kaupade ekspordi ja impordi korraldamine läbi Eesti transiidikoridori, kui ka jaotuskeskuse rajamine Sillamäe territooriumile Hiina kaupade jaoks.

AS Mainor on Ülemiste Citys kahel korral vastu võtnud Jilini provintsi delegatsioone ja arutanud võimalikke koostööprojekte nii tuuleenergeetika kui ka ärilinnakute arendamise teemal. Mainori juhatuse liikme Aare Palootsa sõnul andis vastuvisiit Pekingisse ja Changchuni oluliselt selgema pildi võimalikust koostööst ning partnerite huvidest. „Jilini provintsi inimeste mõttelaad on võrreldes Lõuna-Hiinaga oluliselt sarnasem Eesti omale. Changchuni näol on tegemist väga tormiliselt kasvava tööstus- ning ülikoolilinnaga. Eriti huvitav oli meie jaoks piirkonna suurima teadus- ja tehnopargi külastamine. Seal asub üle 3770 firma nii Hiinast kui ka paljudest välisriikidest. Näeme suurt potensiaali vastastikku kasulikuks koostööks meie linnakuga,” selgitas Paloots.

Martin Hirvoja osales Eesti ametliku delegaadina Changchunis toimuval Asia-Pacific CEO Association’i poolt korraldataval Global Economic Leaders Summit’il, mille eesmärk on tugevdada rahvusvahelist majanduskoostööd. Delegatsioon osales ka China Jilin-Northeast Asia Investment and Trade Expo’l, mille raames allkirjastati strateegiline koostööleping EASi ja Jilin Province Department of Commerce vahel. Leping kajastas muuhulgas Eesti ettevõtjate huve arendada koostööd taastuvenergeetika, logistika, teadus- ning tööstusparkide valdkondades. Jilinis ja Pekingis aset leidnud kohtumiste põhifookuses olid Eesti ettevõtete poolt pakutavad investeerimisprojektid ja koostöövõimalused vastavalt varasemalt kindlaks tehtud huvidele.

Möödunud aasta sügisel sõlmisid EAS ja Jilin Province New Energy Investment Co. investeerimis- ja koostöökokkuleppe, mille kohaselt plaanitakse investeeringuid Eesti taastuvenergia sektorisse. Taastuvenergia raamprojektist on Eesti ja Hiina Jilini provintsi vahel välja kasvanud tihedam koostöö, mille käigus on Eestit külastanud mitmed Jilini delegatsioonid. Käesoleva aasta juulikuus avati Tallinnas ka Hiina Jilini Provintsi Majandusesindus Põhja- ja Ida-Euroopas, mis katab üheksat Põhja- ja Ida-Euroopa riiki Norrast Poolani. Tänaseks on Jilini ettevõtetega käsitletud potentsiaalseid investeerimisprojekte erinevates valdkondades. Investeerimisprojektide ja koostöö arendamise oluliseks osaks oli ka käesolev vastuvisiit.

Delegatsiooni moodustasid EASi juhatuse liige Martin Hirvoja, EASi Hiina välisesindaja Priit Martinson, EASi välisinvesteeringute projektijuht Jaan Heinsoo, EASi ekspordinõunike juht Indrek Pällo, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ettevõtluse talituse nõunik Oliver Ait, ettevõtjatest AS Mainor juhatuse liige Aare Paloots, AS Silsteve juhatuse liige Jaanus Paas, Pakri Teadus- ja Tööstuspargi juhatuse liige Enn Laansoo Jr, Purtse tuulepargi omaniku esindaja Juri Stepanov, NordBioChem OÜ nõukogu liige Andres Armand Pajuste, Finnlog OÜ juhatuse liige Alar Anton ja turundusjuht Triina Kalda ning äsja Eestis uksed avanud Hiina Jilini Provintsi äriesinduse juhatuse liige Zhang Kun.

Allikas: http://www.eas.ee/et/eas/pressikeskus/uudised?option=com_content&view=article&id=5229